PCHDO_10 Práce s lidmi s chronickým duševním onemocněním v kontextu SP

CARITAS - Vyšší odborná škola sociální Olomouc
zima 2022
Rozsah
0/0/0. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Miroslava Petřeková (přednášející)
Rozvrh
St 16:10–18:25 žlutá, kromě Po 3. 10. až Pá 28. 10., kromě Po 7. 11. až Pá 2. 12.
Předpoklady
ROCNIK ( 2 ) && OBOR ( SOPRA )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 16 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 11/16, pouze zareg.: 1/16
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je rozšířit znalosti, které student získá v předmětu PSK. Zaměříme se na otázky duševního zdraví, problematiku chronického průběhu psychiatrických onemocnění, přístup k lidem s chronickým duševním onemocněním, monitorování a zvládání krizových situací u lidí s duševním onemocněním, péči o lidi s duševními nemocemi. Předmět proběhne formou výukových bloků (termíny jsou zadány v rozvrhu v ISu, a kurzu v LMS Moodle). Dále jsou součástí dvě exkurze.
Výstupy z učení
Student získá prohloubené poznání otázek týkajících se chronického průběhu psychiatrických nemocí, orientuje se v problematice zranitelnosti a krize, objasní role peer pracovníka v psychiatrické péči, získá přehled o práci multidisciplinárního týmu v CDZ. Seznámí se s metodou recovery. Formou exkurzí získá povědomí o práci v rámci psychiatrické nemocnice a komunitně zaměřeného centra.
Osnova
  • Psychiatrická onemocnění – základní vhled, specifika chronicity u duševních nemocí, centra duševního zdraví jako cesta k reformě psychiatrické péče, práce multidisciplinárního týmu v CDZ, peer pracovník ve službách psychiatrické péče, ohrožující situace, šetření zranitelnosti a příznaků krize, nástroje prevence, krizový plán, cesta k zotavení jako způsob práce s lidmi s chronickým duševním onemocněním, příklady dobré praxe, práce s kazuistikami, návštěva centra duševního zdraví, psychiatrické nemocnice. Literatura pro samostudium bude uvedena v kurzu PCHDO v LMS Moodle.
Výukové metody
Předmět je založen na interaktivním základě, sdílení zkušeností, skupinové práci, minimu frontání výuky. Co budeme dělat? Přemýšlet nad duševním zdravím a jeho udržením v životě jedince i v začlenění do společnosti. Hledat cesty k pochopení člověka s duševním onemocněním. Promýšlet a popisovat jak přistupovat k člověku s duševním onemocněním. Projdeme návrhy a realitu v oblasti reformy psychiatrické péče, center duševního zdraví. Seznámíme se s krizí u duševních onemocnění, krizovým plánem, metodou zotavení a základními principy open dialog. Co dělat nebudeme? Přesně popisovat duševní nemoci. Řešit problematiku drogové závislosti. Řešit jednotlivé psychoterapeutické přístupy.
Metody hodnocení
Předmět je vystaven na skupinové práci, kde je očekáván aktivní přístup.Část výuky může být doplněna domácí přípravou zadaných úkolů, které budou součástí hodnocení. Součástí jsou dvě exkurze, které mají i výukový charakter. Absolvování exkurze je povinnou součástí. V případě neučásti bude zadán náhradní úkol.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2019, léto 2020, zima 2020, zima 2021, zima 2023.
  • Statistika zápisu (zima 2022, nejnovější)
  • Permalink: https://is.caritas-vos.cz/predmet/caritas/zima2022/PCHDO_10