HO_H419 Humanitární ochrana

CARITAS - Vyšší odborná škola sociální Olomouc
léto 2023
Rozsah
16p+16c/studijní období. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Petr Kostohryz (přednášející)
Rozvrh
Po 6. 2. až St 8. 2. každý den 8:55–16:55 šedá
Předpoklady
OBOR ( SOHUP ) && ROCNIK ( 2 )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 16 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 14/16, pouze zareg.: 0/16
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Humanitární ochrana je základem veškeré humanitární práce, vycházející z principu, že cílem pomoci je umožnit osobám postiženým válečným konfliktem či přírodní katastrofou přístup k základním právům, garantovaným národními zákony a mezinárodními lidskoprávními normami. Cílem předmětu je, aby studenti rozuměli východiskům a principům humanitární ochrany a její organizaci pro různé skupiny populace, jež mají větší riziko ohroženosti v humanitárních situacích. Dále by měli být studenti schopni navrhnout postup pro realizaci konkrétních projektů humanitární ochrany ve vybraných humanitárních situacích.
Osnova
  • Základní koncepty humanitární ochrany a jejich aplikace v různých situacích a sektorech humanitární pomoci · Specifika a možnosti humanitární ochrany při válečném konfliktu a v důsledku přírodní katastrofy · Ochrana uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, princip sociální soudržnosti · Specifika ochrany dětí a žen (např. dětská práce, děti bez doprovodu (UAM), genderové/domácí násilí (GBV), dětští „vojáci“ apod.) · Protection mainstreaming vs. protection programming a specifické přístupy k realizaci programů ochrany (např. právní pomoc, registrace apod.)
Literatura
    povinná literatura
  • IASC: Gender Equality in Humanitarian Action (nutná registrace na portálu UN Women) – 90 minut
  • Inter-Agency Standing Committee, 2016: IASC Policy on Protection in Humanitarian Action
  • á literatura: · FORSYTHE DAVID P. 2001: Humanitarian protection: The International Committee of the Red Cross and the United Nations High Commissioner for Refugees, International Review of the Red Cross, Vol. 83, No 843, p. 675
  • UNICEF: Introduction to Child Protection – 45 minut
    doporučená literatura
  • Global Protection Cluster, 2016. The Centrality of Protection in Humanitarian Action: A Review of Field and Global Clusters in 2016.
  • CHRISTOPLOS, I., BONINO, F., 2016. Evaluating protection in humanitarian action
  • THAKUR, R., 2016. The United Nations, Peace and Security: from Collective Security to the Responsibility to Protect. Cambridge University Press.
  • UNHCR, 2006, UNHCR & International Protection, A Protection Induction Programme Handbook
  • SLIM H., BONWICK A., 2005, Protection, An ALNAP Guide for Humanitarian Agencies
  • Global Protection Cluster, 2010. The Handbook for the Protection of Internally Displaced Persons.
  • KNOX, P. et AL., 2015. Exploring Coordination in Humanitarian Clusters. ALNAP Study. London: ALNAP/ODI.
  • Global Protection Cluster, 2013. Communication Package on Protection 2013.
Výukové metody
přednáška a cvičení s využitím audiovizuálních postupů, důrazem na skupinovou práci a praktické využití získaných znalostí, výklad / studijní materiály částečně v anglickém jazyce
Metody hodnocení
zápočet za účast v hodinách, potvrzení o splnění zadaných e-learningů a závěrečná práce, realizovaná v průběhu semestru Povinná literatura: · FORSYTHE DAVID P. 2001: Humanitarian protection: The International Committee of the Red Cross and the United Nations High Commissioner for Refugees, International Review of the Red Cross, Vol. 83, No 843, p. 675 · Inter-Agency Standing Committee, 2016: IASC Policy on Protection in Humanitarian Action Povinný e-learning: · IASC: Gender Equality in Humanitarian Action (nutná registrace na portálu UN Women) – 90 minut · UNICEF: Introduction to Child Protection – 45 minut · další e-learningy mohou být přidány během semináře Doporučená literatura: · UNHCR, 2006, UNHCR & International Protection, A Protection Induction Programme Handbook
Informace učitele
Petr Kostohryz působí přes 20 let v různých humanitárních kontextech, nejprve v rámci organizace Člověk v tisni, mj. coby vedoucí mise v Čečensku, následně v oddělení humanitární ochrany v UNHCR a jako vedoucí humanitárních misí jedné z největších světových humanitárních organizací, Norwegian Refugee Council. Žil a pracoval v oblasti Kavkazu, střední a jižní Asie, východní Afriky, či Blízkého východu. V současné době žije v jordánském Ammánu, kde působí jako poradce dánského ministerstva zahraničí pro humanitární a rozvojové projekty v Jordánsku a Iráku.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2022, léto 2024.
  • Statistika zápisu (léto 2023, nejnovější)
  • Permalink: https://is.caritas-vos.cz/predmet/caritas/leto2023/HO_H419