EKO2_C110 Základy ekonomiky 2

CARITAS - Vyšší odborná škola sociální Olomouc
léto 2013
Rozsah
2/0. 0 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Ing. Jan Říkovský, Ph.D. (přednášející)
Rozvrh
Čt 8:00–9:30 aula
Předpoklady
OBOR ( CHASOP ) && ROCNIK ( 1 )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Posláním předmětu Základy ekonomiky je vytvořit základ ekonomického vzdělání v návaznosti na znalosti středoškolské.Předmět umožňuje studentům získat základní znalosti vědního oboru ekonomie a pochopit základní principy fungování moderních smíšených ekonomik. Důraz je kladen jak na znalost teoretických východisek ekonomie tak na aplikaci a provázanost s neziskovým sektorem. Kurz je však především koncipován s ohledem na budoucí pracovní uplatnění studentů, tak aby byli schopni získat ekonomické kompetence pro činnost organizací v sociálních službách i pro zlepšení lepší porozumění ekonomickým problémům klientů. Cílem je také osvojení ekonomického myšlení a chápání jako základ pro studium navazujících předmětů.
Osnova
  • Obsah předmětu je rozdělen do 4 bloků: A. PRINCIPY EKONOMICKÉHO MYŠLENÍ - úvod do předmětu, základní pojmy, ekonomická východiska, fungování tržního mechanismu B. MIKROEKONOMIE - zakládání a výstavba podniku/NNO, hospodaření s majetkem a účetnictví, management a projektové řízení, marketing, řízení lidských zdrojů C. MAKROEKONOMIE - ekonomie veřejného sektoru, ekonomický růst a hospodářský cyklus, distribuční spravedlnost a chudoba, trh práce a nezaměstnanost, peníze a inflace D. EKONOMIE PRO SOCIÁLNÍ PRÁCI - osobní finance, ekonomické problémy v kontextu sociální práce, případové studie a aplikace ekonomické teorie na řešení vybraných problémů
Literatura
    povinná literatura
  • Švarcová J. Ekonomie stručný přehled. Zlín: CEEF, 2010. Synek, M. Manažerská ekonomika. 2.vyd. Praha: Grada Publishing, 2000.
    doporučená literatura
  • Čapková,D. Podniková ekonomika. Brno: Paido, 1997. Světlík,J. Základy tržní ekonomiky. Zlín: EKKA, 1994.
  • Strecková, Y., Malý, I. Veřejná ekonomie pro školu i praxi. Praha : Computer Press, 1998. 214 s. ISBN 8072261126. Konig,P., Lacina,L., Přenosil, J. Učebnice evropské integrace, 2. vyd. Brno: Barrister&Principal, 2007.
Výukové metody
Součástí výuky je diskuse, řešení praktických problémů, případových studií a simulace modelových situací. Výuka je vedena s ohledem na budoucí profesní zaměření studentů.
Metody hodnocení
Předmět je ukončen zápočtem. Minimální počet bodů k jeho získání je 60, body lze získat následujícími možnostmi: 1. příprava prezentace na zadané téma (aplikace získaných znalostí k řešení vybraného problému spojeného se sociální prací - na úrovni klienta či organizace) - max. 40 bodů. 2. zápočtový test - max. 60 bodů.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2011, léto 2012.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.caritas-vos.cz/predmet/caritas/leto2013/EKO2_C110